Истанбул – Автобус

Од 5.270 ден

– Превоз со модерен туристички автобус
– Сместување во хотел Grand Ons со 3*** на база 2 ноќевања со појадок http://www.grandons.com/

– Организиран разглед на Истанбул
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Детали за понуда

rencontres oloron sainte marie http://ckgbooks.com/anja/2298 http://www.commune-cailly.fr/filoime/krepost/755 rencontre femme el kseur femme sterile cherche homme pour mariage algerie si quieres conocer a un hombre dadle poder rencontre 17-18 ans forum partnervermittlung polnische frauen site de rencontre badoo forum faire rencontres amicales lyon Приказна од ориентот

ИСТАНБУЛ

Автобус / 5 дена / 2 ноќи

06. Декември (Четврток) СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ
Состанок на групата на паркингот спроти хотел Holiday Inn во 16:00 часот. Тргнување во 16:30 часот. Ноќно патување преку граничниот премин Богородица со попатни паузи и царински формалности.
07. Декември (Петок) ИСТАНБУЛ
Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Панорамски разглед на градот: Аксарај, Лалели Џамија, Бејазитовата Џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашината Џамија, Патријаршијата, Сулејманија, Фатих Џамија… Факултативно крстарење со брод по Босфор, панорамски разглед на раскошните палати од двете страни на каналот и пловење под мостовите Фатих и Босфор, кои ги поврзуваат Европа и Азија. Сместување во хотел…Можност за посета на Sapphire Seyir Terasi највисоката “Тераса” во Европа, од каде се добива прекрасна панорамска глетка кон градот, како и можност преку 4-Д симулација да се надлета небото над Истанбул и неговите најзначајниобележја: Босфор, Галата Мостот, Девојачката Кула…Предлагаме посета на Азискиот дел на Истанбул – Ускудар – Бејлербеј, поминувајќи преку подводниот тунел Мармарас (13.5 км за 4 минути, 60 метри под нивото на водите на Босфор…Европа – Азија) прекрасно место за кафе, да се вкуси прекрасна риба во некои од познатите ресторани. Враќање во хотел преку Босфорскиот Мост симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул…Ноќевање.
08. Декември (Сабота) ВИЗАНТИСКИ И СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ
Појадок. Факултативна посета на Сината Џамија со 6 минариња која претставува симбол на градот, прошетка по главниот историски плоштад на Истанбул, Хиподромот, палатата на Ибрахим Паша, прочуената Аја Софија, изградена во времето на владеењето на Царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија, а, денес музеј, отворен за сите посетители…Прошетка по просторите на Султанот Сулејман Величествениот, и стариот султанов дворец Топкапи палата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, опкужена со море од сите страни, каде може да се посети и со векови забранетата зона, Султановиот Харем…Подземната Цистерна Yerebatan Sarayı 14 метри под нивото на земјата, со 9.800м2 површина… Во попладневните часови, посета на Капали Чаршија, затворен трговски маркет со сплет од околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини…Во вечерните часови, вечера во Национален Ресторан, за незаборавно доживување со уметничка програма на ориентални танци и мени од турската кујна. Ноќевање.
09. Декември (Недела) ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ
Појадок. Факултативна посета на Долма Бахче Сарај – последната резиденција на Отоманскиот султан, која содржи музејска збирка со непроценливо богатство, до 1922г. служел како резиденција на Отоманскиот Султан, а по 1922г. резиденција на Кемал Ататурк.. Потоа слободно време за прошетка до плоштадот Таксим и шопинг по најпознатата улица Истиклал… Факултативно – посета наМИНИАТУРК – минијатурен парк отворен во 2003 година, со површина од 60000 м2, најголем минијатурен парк во Светот. Паркот содржи 122 минијатурни скуплтури од кои 58 од Истанбул, 52 од Анадолија и 12 од Отоманскиот период надвор од границите на Турција, истите се со размер од 1:25… Програмата продолжува со посета на познатиот Шопинг Центар Форум каде се наоѓа големиот Аквариум…Тргнување за Скопје во попладневните часови. Се патува преку Грција, со попатни паузи и царински формалности…Пристигнување во Скопје во утринските часови следниот ден.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:

5.270 денари (85 евра)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Превоз со модерен туристички автобус
– Сместување во хотел Grand Ons со 3*** на база 2 ноќевања со појадок http://www.grandons.com/
– Организиран разглед на Истанбул
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Доплата за еднокреветна соба 2.400,00 мкд.
– Посета на Азискиот дел Ускудар-Белербеј, под подводниот тунел 10 евра
– Посета на Долма Бахче Сарај (водич, влезница) 25 евра
– Крстарење со брод по Босфор 15 евра
– Посета на Sapphire Seyir Terasi со 4Д проекција 25 евра
– Вечера во национален ресторан 30 евра
– Влезници во локалитетите Аја Софија 15 евра, Топ Капи 15 евра, харемот во Топкапи 10 евра
– Yerebatan Sarayı (Потонетата Палата) 10 евра
– Посета на Минијатурк 10 евра
– Задолжително патничко – здравствено осигурување

НАПОМЕНИ:

– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.
– Факултативните излети се уплатуваат првиот ден од патувањето како би можеле истите технички да се реализираат !
– За овој програм важат Опшите Услови на патување н
– Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд. При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата. Остатокот од аражманот се доплатува на 14дена пред поаѓање.

Општи напомени за патување:

–  Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.
Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето

+Инфо

Термини и цени за оваа понуда:

Резервирај