Патување по светските чуда 2019

Од 1.049 eur
 • Крстарење (8 дена/7ноќи) со бродот CELESTYAL CRYSTAL на релација Пиреус (Грција) – Александрија (Египет) – Порт Саид (Египет) – Ашдод (израел) –  Лимасол (Кипар) – Родос (Грција)  – Кушадаси (Турција);
 • Пристанишни такси во износ од i'm 35 and dating a 20 year old 289 wie flirten mit jungs евра по лице;
 • Сместување во двокреветни внатрешни кабини категорија IB за времетраење на крстарењето. Патниците кои сакаат може да добија и трокреветни и четворокреветни соби иста категорија, доколку во моментот на резервација се достапни;
 • Сместување во 1/2 соби на база ноќевање со појадок во хотел Four Season 3* во Глифада, или некоја слична категоризација;
 • Проширен полн пансион (појадок, ручек, вечера, попладневен оброк). Сите оброци се служат или се по систем бифе (шведски стол) или во ресторан по систем на избраното мени;
 • All inclusive пакет пијалоци (Неограничена конзумација на пијалоци по правилата на компанијата);
 • Забава во бродскиот театар секоја вечер во текот на крстарењето и бродските салони со различни видови на жива музика, диско клуб, караоке…;
 • Користење на базенот, фитнес сала на бродот;

Детали за понуда

agence de rencontre mon classeur Грција – Турција – Египет – Израел – Кипар – Турција

site de rencontre pour fonctionnaire de police zitty mann sucht frau Патување по светските чуда singles bars nassau county “ 2019.

you could try these out Атина 4w5 dating АлександријаПорт Саид –  АшдодЛимасол Родос Кушадаси  –  Метеори

Поаѓање од Скопје пакет аранжман, автобус + брод  (11 дена, 8 ноќевања)

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ

 1. ден, 30. ноемвриСабота : Скопје – Белград

Организиран трансфер од Скопје до Белград. Поаѓање со автобус од Белград од паркингот на спортскиот центар Гале Мушкатировиќ (25 мај – Дорчол) во 18.00 часот. Возење преку Р.Македонија со кратки попатни паузи заради одмори и задолжителни царински формалности.

 1. ден, 01. декемвриНедела : МетеориАтина, Грција

Патот продолжува према Метеорите. Пристигнување во предпладневните часови. Карпи стари неколку милиони години, на кои се наоѓаат множство на Византиски манастири. Nastavak puta prema Meteorima. Поголемиот дел од нив се наоѓаат под заштита на УНЕСКО, а од 1995 години се прогласени за свето место на Светиот синод на ГПЦ. Посета на еден од познатите манастири (Св.Тројца, Св.Стефан, Варлам, Големи Метеори). Продолжување кон Атина. Пристигнување во Атина во попладневните часови. Сместување во хотел. Слободно време. Ноќевање.

3.dan, 02. декемвриПонеделник : ПиреусГрција

Доручек. Напуштање на хотелот. Панорамски разглед со автобус на Атина со стручен локален водич на српски јазик: плоштадот Омонија, Националната Библиотека, Академијата на науки, Универзитетот и зградата на стариот Парламент, плоштадот Синтагма со новиот Парламент… По разгледувањето слободно време и можност за факултативен излет до Акропол. Посета на ремек делото од златното доба на Атина: Пропилеи, Храмот на божицата Атина, Ерехтеон и Партенон. Слободно време за индивидуални активности. Околу 16:00 часот заминување за пристаништето Пиреус. Качување на бродот CELESTYAL CRYSTAL. По сместувањето во бродските кабини, слободно време за запознавање со бродските простории и уживање во бродските анимации. Вечера. Испловување на бродот од пристаниште околу 21:00 часот. Вечерна анимација. Ноќевање.

План на пловење

Ден Пристаниште Доаѓање Поаѓање
1. ден Понеделник, 02. дек. Атина Грција 21:00
2. ден Вторник,  03.дек. Пловидба
3. ден Среда, 04. дек. Александрија – Египет

Порт Саид – Египет

07:00

20:00

09:00

22:00

4. ден Четврток,  05. дек. Ашдод – Израел 08:00 22.00
5. ден Петок, 06. дек. Лимасол – Кипар 11:00 18:00
6 .ден Сабота, 07. дек. Родос – Грција 12.00 20.00
7 .ден Недела, 08. дек. Кушадаси- Турција 07.00 19.30
8.ден Понеделник, 09.Дек. Атина – Грција     08.00

4.ден, 03. декемвриВторник : Пловидба

Појадок. Бродот плови во правец на Александрија. Слободно време за индивидуални активности и уживање во бродските капацитети. Сите патници имаат пакет пијалоци All inclusive (плав пакет) вклучен во цената на патувањето. Ручек, попладневен цај и колачи. Вечера. Вечерна анимација. Ноќевање.

 1. ден, 04. декемвриСреда : Александрија, Каиро, Порт СаидЕгипет

Доручек. Пристигнување во пристаништето Александрија во 07:00 часот. Заминување на излет во организација на компанијата. Автобуски трансфер до главниот град Каиро.Пристигнување на платото Гиза на кое се наоѓаат познатите пирамиди едно од седумте светски чуда. Слободно време за разгледување. По разгледувањето заминување за ручек.  По оброкот продолжување на разгледувањето, центарот на градот и познатиот археолошки музеј Каиро единствен во светот по своите изложби кои вклучуваат и експонати пронајдени во гробницата на Тутанкамон. После трансфер  до пристаништето Порт Саид и качување на брод. Вечера. Ноќевање.

 1. ден, 05. декемвриЧетврток: АшдодИзраел

Доручек. Пристигнување во пристаништето Ашдод. Градот преставува модерно пристаниште покрај кое се издига Јониното брдо со висина од 53 метри над нивото на морето, на кое според легендата се наоѓа гробницата на пророкот Јон.  Пристаништето е идеално место за поаѓање за разглед на Израел, во близина се наоѓа Ерусалим, единственото свето место за трите најголеми монтеистички религии. Слободно врем за индивидуални активности. Можност за факултативен излет во Ерусалим во организација на компанијата. Враќање на брод. Вечера. Бродот испловува од пристаништето во 22.00 часот. Ноќевање.

 

7.ден,  06. декемвриПеток: ЛимасолКипар

Доручек. Бродот пристигнува во пристаниште во 11:00 часот. Лимасол е втор по големина град на Кипар. Преставува и најголемо пристаниште во Кипар. Во послените неколку децении стана и важно туристичко место. Слободно време за индивидуални активности и разглед на градот. Од знаменитостите секако треба да се посетат: Средновековниот Византиски замок во кој се наоѓа музеј, Националниот археолошки музеј, црквата Аја Напу, ботаничката градина во која се наоѓа и помала зоолошка градина. Враќање на брод. Бродот испловува во 18:00 часот. Вечера. Вечерна анимација. Ноќевање.

8.ден,  07. декемвриСабота: РодосГрција

Појадок. Пристигнување во пристаништето Родос во 12:00 часот. Заминување на излет во организација на компанијата со автобус на древниот град Линдос со разглед на акрополот кој датира од периодот на 300 година п.н.е.. Враќање во градот Родос и пешачка тура низ улиците на витезите. Слободно време за индивидуални активности. Враќање на брод. Бродот испловува во 20:00 часот. Вечера. Слободно врем за бродски активности. Ноќевање.

9.ден,  08. декемвриНедела: Кушадаси – Турција

Пристигнување во пристаништето Кушадаси во 07:00 часот. Запознавање со едно од напознатите турски летувалишта. Заминување на излет во организација на компанијата до древниот град Ефес. Ефес преставува еден од најголемите и најзначајните археолошки локалитети на територијата на денешна Турција. Битно е да се напомене дека овде се наоѓаат остатоците од храмот на Артемида едно од седумте светски чуда. Слободно време. Враќање на брод. Испловување во 18:00 часот. Вечера. Ноќевање.

10.ден,  09. декемвриПонеделник: Атина, СолунГрција

Напуштање на бродот. Возење до Солун. Пристигнување во Солун во попладневните часови и слободно време за индивидуално разгледување на градот. Заминување за Скопје.

11.ден,  10. декемвриВторник: Скопје

Пристигнување во Скопје.

  Возрасни од 11-99 Деца од 2-10.99 години Деца 0-1.99 години
Цена во EUR по лице во избраната кабина 1/2 3. I 4. лице 1/1 Прво и второ дете во 1/3, 1/4 Прво и второ дете во 1/3, 1/4
Внатрешна кабина 1.299 1.149 1.049 1.493 799 349
Кабина со прозор 1.399 1.229 1.129 1.575 879 349

 

 

БОНУС!

All inclusive пакет пијалоци, по правила на компанијата Celestyal  (Вредност пакет 128 eur)
Гратис излет до Ефес  (Вредност на излетот 68 eur)
Гратис излет до Каиро со посета на пирамидите (Вредност на излетот 110 eur)
Гратис излет на Родос и Линдос (Вредност на излетот 68 eur)
Бакшиш за осмодневно крстарење;

УСЛОВИ И НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ:

 • Плаќање во денарска противвредност по курс од 62 денари за 1 евро.
 • При пријавување се врши уплата од 40% од цената на аранжманот, остатокот 20 дена пред поаѓање..

ОПИС НА БРОДОТ:

Бродска компанија:                     CELESTYAL Company Cruises;

Брод:                                                 CRYSTAL;

Изграден:                                         1980.god;

Реновиран:                                      2005.god;

Должина                                         158.90 m;

Број на патници:                            1.409;

Број на палуби:                              9 патнички;

Содржини на бродот:   ресторан за ручек, 3 бара, јakuzzi када, базен, теретана, театар, казино, дел за деца, Free shop,  дел за интернет…

Izvor: https://www.celestyalcruises.com/en/cruise-ship-celestyal-crystal

 

+Инфо

Термини и цени за оваа понуда:

Моментално нема отворени термини.
Резервирај