РИМ – Авион

Од 19.160 ден

– Авионски превоз: Скопје – Рим – Скопје со Визер
– Кабинска тоба со димензии 40х30х20 до 8кг
– Трансфер аеродром – хотел – аеродром
– Сместување во хотел на база 3 ноќевања со појадок
– Организиран панорамски разглед на градот
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Детали за понуда

site rencontre pour séniors gratuit conocer mujeres arequipa mujer busca hombre uy what is online dating essay http://parkbarnyc.com/?flomasr=site-de-rencontre-apr%D0%93%D0%81s-50-ans&fee=3a seeking arrangement dating sites imp source rencontre le film single frauen ü30 dating in the dark australia s01e01 ВЕЧНИОТ ГРАД – РИМ

Авион / 4 дена / 3 ноќевања
Главниот град на Италија – Рим, извонреден, космополитски град, со скоро 3.000 години глобално влијателна уметност, архитектура и култура… Античките рушевини, Форумот и Колосеумот, ја прикажуваат моќта на поранешната Римска империја… Ватикан, седиштето на Римокатоличката црква, со базиликата на Свети Петар и музеите на Ватикан, во кои се сместени ремек-делата на Микеланџело… Паркот Тиволи со фонтаните… Шпанските скали…

06.12 (Четврток) СКОПЈЕ – РИМ
Состанок на групата на аеродром Александар Велики во 11:30 часот. Лет за Рим во 13:20 часот. Слетување во Рим во 15.00 часот. Автобус за трасфер за до Рим не пречекува на аеродромот Чампио… Пристигнувањер во центарот на Рим, каде не чека локален водич и започнува панорамско разгледување на градот (околу 4часа): Плоштадот Дел Пополо, Виа Дел Корсо, Плоштадот Венеција со споменикот на Виктор Емануеле, мостовите на Тибар, Палатата на Правдата, Тврдината Сан Ангело, Црквата Св. Петар… Трансфер до хотел и сместување. Вечерта слободно време да украдете дел од културата на италијанците…пица, паста, вино, кафе, сладолед…Ноќевање.

07.12 (Петок) РИМ – ВАТИКАН – ТИВОЛИ
Појадок. Препорачуваме факултативна посета на паркот Тиволи со прекрасната Вила Д’Есте – е најубавиот пример и симбол на италијанската ренесанса, заштитена од УНЕСКО како Светско културно наследство. Вилата е позната по прекрасните фонтани кои се вистински уметнички дела. Во попладневните часови препорачуваме факултативна посета на Ватикан: Ватиканските музеи со восхутивачките колекции на слики, скулптури, стари мапи…, Систинска капела чиј свод е украсен од Микеланџело и најголемата Црква Св. Петар…. Слободно попладне. Ноќевање.

08.12 (Сабота) РИМ
Појадок. Организирана прошетка низ центарот на Рим, уживање во убавините на градот: Шпанските скали, познати како “дневна соба на градот”, Фонтаната Ди Треви и легендата за фрлање паричка за повторно враќање во Рим, Пантеон, прекрасниот плоштад Кампидољо, Римскиот Форум, Колосеумот, Црквата Св. Климент… Пауза за ручек. Прошетката продолжува по боемскиот кварт Транстевере. Во вечерните часови враќање во хотел со локален превоз. Ноќевање.

09.12 (Недела) РИМ – СКОПЈЕ
Појадок. Слободно време за прошетки и шопинг. Организиран трансфер до аеродромот Чампино. Полетување за Скопје во 15.35 часот. Пристигнување во Скопје во 17.10 часот.

Цена на аранжманот:
309 евра (19.160 денари)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Авионски превоз: Скопје – Рим – Скопје со Визер
– Кабинска тоба со димензии 40х30х20 до 8кг
– Трансфер аеродром – хотел – аеродром
– Сместување во хотел на база 3 ноќевања со појадок
– Организиран панорамски разглед на градот
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето
ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Аеродромски такси 3.700 денари
– Туристичка такса 6 евра на ден – се плаќа во хотел при пријавување
– Багаж – чекиран куфер до 10кг – 1.500 денариу / до 20кг – 2.500 денари ( цената се менува како наближува летот)
– Влезници во музеите и културно историските споменици
– Карти за локален превоз (метро)

  • Патничко – здравствено осигурување
  • Доплата за еднокреветна соба 5.600 денари

Факултативни излети:
Посета на Ватикан со локален водич и влезница– задолжително пријавување и уплата во агенција 55 евра
Посета на Тиволи со локален водич и влезница– задолжително пријавување и уплата во агенција 50 евра
Организирани пешачка прошетка низ центарот на Рим 15 евра

Напомена:
– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 25 патници. За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 20 особи. За факултативните излети задолжитело е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот како би се направиле навремени резервации.
– За овој програм важат Опшите Услови на патување на СКТМ
– Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето

Начини на плаќање:
– Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд. При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата (важи и за цената во предпродажба). Остатокот од аражманот се доплаќа до 7 дена пред поаѓање.

Општи напомени за патување:
– Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на распоредот во програмата во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

+Инфо

Термини и цени за оваа понуда:

Резервирај