КРСТАРЕЊЕ ПО ФЈОРДОВИТЕ

Од 1.449 EUR

крстарење (8 дена / 7 ноќевања) Копенхаген (Данска) – Варнеминде (Германија) – Берген (Норвешка) – Молде (Норвешка) – Хелесилт / Гејрингер (Норвешка);

 • Сместување во двокреветни кабини од избраната категорија Бела за време на крстарењето;
 • Поширен полн пансион (појадок, ручек, вечера, ужина за попладне). Сите оброци се служат на принцип шведска маса или во ресторан со систем на мени;
 • Задолжителни пристаништа (140 €);
 • Забава во бродскиот театар секоја вечер за време на крстарењето и во салоните со различни видови музика во живо, диско клуб, караоке …
 • Употреба на базен, фитнес сала, патека за џогирање и џакузи на палубата лидо;
 • Сите програми за рекреација и забава, како и анимација на деца при крстарење во специјализирани области;
 • Авио карти на редовниот лет на Ер Србија на релација Белград – Копенхаген – Белград;
 • Сместување во Копенхаген во Лаутрук парк Хотел 4 * со појадок во 1/2 соба;
 • Трансфер со автобус (аудио, видео, A / C) на дадена рута по програма;
 • Претставник на агенцијата – водич, за време на патувањето;
 • Трошоци за организирање и патување.

Детали за понуда

Норвешка бајка

Kopenhagen – Varneminde – Bergen – Molde – Helesilt
Поаѓање од Белград– 05. јуни 2020. Пакет аранжман авион + брод = хотел  (9 дена, 8 ноќи)

 

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ:

 1. ден, 05 јуни. ПЕТОК: Белград – Копенхаген, Данска

Состанок на групата на аеродромот Никола Тесла во Белград во 04:30ч два часа пред полетување на авионот. Полетување во 06:35ч лет JU 440 за Копенхаген. По пристигнувањето во Копенхаген панорамски разглед на градот со автобус: Кружната кула, Старото градско јадро, црквата Св.Тројца, Државното собрание кое некогас било дворец на класката династија, зградата на Берзата… По разгледот сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

 1. ден, 06. јун. САБОТА: Копенхаген, Данска

Доручек. Слободно време за индивидуални активности. Напуштање на хотелот во 12:00ч. Трансфер до пристаништето во Копенхаген. Качување на бродот MSC Poesia. Ручек. Слободно време за уживање во бродските содржини. MSC Poesia е елегантно уреден брод во италијански стил. Бродот поседува 4 ресторани, 8 барови, масажни jacuzzi кади, 2 базени  – вклучувајќи  ибазен за деца, wellness центарr, сала за тренинг, турско купатило, солариум, спортски терен, стаза за трчање, театар на 2 нивоа, казино, дискотека, play-station клуб…  Испловувањето на бродот од пристаниште е предвидено во 18:00ч. Вечера. Ноќевање.

    

 1. ден, 07. јун. НЕДЕЛА: Варнеминде – Норвешка

Појадок. Пристигнување на бродот во пристаничтето Варнеминде околу 08:00ч. По појадокот слободно време за индивидуални активности. Варнеменде е примоско летувалиште во кругот на градот Росток и се наоѓа на Балтичкото море. Местот преставува едно од најпосетените пристаништа на Балтикот. Од знаменитотстите секако треба дасе посети плажата, стариот светилник од 1897 год, Градската куќа во Росток, зоолошката градина, стариот канал во близина на пристаништето со многубројни кафетерии и ресторани… Враќање на брод. Испловување околу 19:00ч. Вечера. Ноќевање.

 1. ден, 08. jун. ПОНЕДЕЛНИК: Ден на море          

Појадок. Бродот плови во правец на Берген. Слободно време да уживате во бродските простори. MSC Poesia е трет брод во класа Музика и е дизајниран како луксузен, рафиниран дизајниран простор со потпис на најдобрите дизајнери на ентериер … Ручек. Магистерскиот тим за анимација ќе стори сé за да помине најдобро време. Слободно време да уживате во објектите на бродот. Вечера. Ноќевање.

 1. ден, 09. јун. ВТОРНИК: Берген, Норвешка

Појадок. Пристигнување на бродот во пристаништето Берген околу 09: 00ч. После појадок слободно време за индивидуални активности. Целиот град се наоѓа помеѓу околните планини. Центарот на градот е на списокот на заштитени подрачја на УНЕСКО. Центарот на градот потсетува на средновековен град, а знаменитостите за гледање вклучуваат: Катедралната црква Св. Свети Јован, Епископската црква, Народниот театар, Градскиот музеј, модерната зграда на градската куќа, градскиот парк … Враќање во бродот. Бродот го напушта пристаништето во 16: 00ч. Вечера. Вечерна анимација. Ноќевање.

 1. доручек, 10. јун. СРЕДА: Молде, Норвешка

Појадок. Пристигнување на бродот во пристаништето Молде околу 09: 00ч. Молде е значаен град во западната провинција на Норвешка. Претставува најголемиот град на регионите Мере и Ромсдал. Според последниот попис, градот има население од 25.000. Убавината на селата и хармонијата со природата го одделува овој регион од остатокот на Европа. Слободно време за индивидуални активности и прошетка низ овој мал норвешки град. Враќање во Брод. Поаѓање од пристаниште во 18: 00ч. Вечера. Вечерна анимација. Ноќевање.

 1. ден, 11. јун. ЧЕТВРТОК: Хелесилт, Норвешка
  Појадок. Пристигнување во пристаништето Хелесилт околу 07: 00ч. После појадок слободно време за индивидуални активности. Местото е опкружено со чиста природа во близина на познатиот фјорд Гeрерангер. Пејзаж што никој не остава рамнодушен. Враќање на бродот. Поаѓање на бродот во 17: 00ч. Вечера. Вечерна анимација. Ноќевање.

  1. ден, 12. јун. ПЕТОК: Ден на море

  Појадок. Бродот плови во правец на Копенхаген. Слободно време да уживате во бродските простори. Тимот за анимација на MSC Poesie во текот на денот на море организира засилени активности за сите патници да го најдат својот вид забава. Ручек. Вечера. Вечерни активности. Ноќевање.

  1. ден, 13. јун. САБОТА: Копенхаген, НорвешкаБелград, Србија

  Појадок. Пристигнување на бродот во пристаништето во Копенхаген околу 09 часот. Напуштање на бродот по појадокот. Слободно време за тура низ градот. Во 18:00 часот трансфер до аеродромот. Заминување на авионот за Белград во 21: 00ч. Лет JU 405. Пристигнување во Белград во 23: 00ч. Крај на програмата

First minute за резервација до 15.02.2020. 

  Возрасни 18-99 Деца 2-17.99 години Деца 0-1.99 години
Цена во EUR по лице во избрана кабина 1/2 3. и 4. лице 1/1 Прво и второ дете во 1/3, 1/4 Прво и второ дете во 1/3, 1/4
Внатрешна кабина 1.799

1.449

 1.599

1.299

2.099 1.849 889 199
Кабина со прозор  1.849 1.549 1.649

1.349

2.199

1.949

889 199
Кабина со балкон 1.999 1.749 1.749

 1.349

2.449 2.149 899 199

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

крстарење (8 дена / 7 ноќевања) Копенхаген (Данска) – Варнеминде (Германија) – Берген (Норвешка) – Молде (Норвешка) – Хелесилт / Гејрингер (Норвешка);

 • Сместување во двокреветни кабини од избраната категорија Бела за време на крстарењето;
 • Поширен полн пансион (појадок, ручек, вечера, ужина за попладне). Сите оброци се служат на принцип шведска маса или во ресторан со систем на мени;
 • Задолжителни пристаништа (140 €);
 • Забава во бродскиот театар секоја вечер за време на крстарењето и во салоните со различни видови музика во живо, диско клуб, караоке …
 • Употреба на базен, фитнес сала, патека за џогирање и џакузи на палубата лидо;
 • Сите програми за рекреација и забава, како и анимација на деца при крстарење во специјализирани области;
 • Авио карти на редовниот лет на Ер Србија на релација Белград – Копенхаген – Белград;
 • Сместување во Копенхаген во Лаутрук парк Хотел 4 * со појадок во 1/2 соба;
 • Трансфер со автобус (аудио, видео, A / C) на дадена рута по програма;
 • Претставник на агенцијата – водич, за време на патувањето;
 • Трошоци за организирање и патување.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

Градски данок (се плаќа во хотел) – за престој во хотели со 3 * – 5 € по вечер по лице;

 • Задолжителен бакшиш кој се плаќа исклучиво на бродот и изнесуваат 70 € по возрасен, децата под 4 години не плаќаат, децата од 4 до 14 години плаќаат 50% од износот;
 • Задолжително меѓународно здравствено осигурување за цело времетраење на аранжманот во износ од 10 евра за возраст од 18-70 години, деца до 18 години имаат попуст од 50%, лица над 70 години 20 евра. Се плаќа во агенцијата. Во случај на медицински услуги на бродот, плаќањето се извршува на лице место и наплатата се извршува лично по враќањето во осигурителната компанија;
 • Пијалоци на бродот, вклучително и вода за пиење, освен вода и пијалоци за појадок, кои ги служат патниците од термос во вклучена ресторан;
 • Дневни факултативни екскурзии организирани од Бродот (информации и цени на приемот на бродот);
 • Програми во посебните простории на бродот, Спа, каде патниците можат да се релаксираат уживајќи во разни видови масажи, турска бања, сауна, топла када …
 • Користење на теренот за спорт;
 • Употреба на мини-барови во кабината;
 • забава во казино (игри на среќа се плаќаат во евра и не можат да се плаќаат преку картичка за брод, туку во готово);
 • Други лични услуги на бродот, како што се: перење алишта, услуга во соба, употреба на телекомуникациски објекти на бродот, фотографија, интернет врска, купување во продавници…

ОПИС НА БРоДОТ:

Бродска компанија:            MSC CRUISES

Брод:                                     Poesia

Година на изградба:           2008.год;

Должина:                               293.8 m;

Број на патници:                 3.605;

Број на палуби:                    13 патнички;

Izvor: https: https://www.msccruisesusa.com/en-us/Discover-MSC/Cruise-Ships/MSC-Poesia.aspx

НАПОМЕНА:

 • Сите одредби и правила за време на крстарењето се дефинирани во крстарењата на MSC (Специјални услови за патување);
 • Сопственикот на бродот го задржува правото да ја промени програмата за крстарење и други промени, како резултат на непредвидени околности, во согласност со меѓународните регулативи и повелби за навигација и превоз на патници преку море;
 • За можни дополнувања на гориво, ќе се применуваат општите услови за MSC крстарења;
 • Ако гостите користат некоја од екскурзиите за време на ручекот или го поминуваат слободното време надвор од бродот, Бродот нема да служи ручек;
 • Секоја промена на патната програма од страна на самиот патник за време на патувањето и со согласност на претставникот на Агенцијата, не претставува промена на договорената програма;
 • Организаторот на турнејата го задржува правото да ја промени програмата за патување (редоследот на одредени содржини во програмата во зависност од објективните околности);
 • Сите патници по прифаќањето на програмата се должни да се запознаат со договорената програма за патување, условите за плаќање, условите за здравствено осигурување за патувања и Општите услови за патување на Организаторот за патувања и посебните услови за навигација на бродовите за крстарења на MSC;
 • Деца помлади од 7 месеци не се дозволени на бродот;
 • Сите патници мора да бидат запознаени со правилата на однесување на земјата во која патуваат пред поаѓањето;
 • Факултативни екскурзии се организираатна секое пристаниште. Цените на екскурзијата се достапни за патниците на приемот на бродот;
 • Потребен е минимален број учесници за да се реализираат сите факултативнипатувања;
 • Во случај на недоволен број патници, крајниот рок за известување за откажувањето е најдоцна 5 дена пред поаѓањето;
 • Програмата се базира на минимум 50 патници;

+Инфо

Термини и цени за оваа понуда:

Моментално нема отворени термини.
Резервирај