СЕВЕРНА ИТАЛИЈА

Од

Детали за понуда

ТРСТ – ВЕНЕЦИЈА – ВЕРОНА – ПАДОВА – МИЛАНО

 1. Ден. Скопје – Лидо Ди Јесоло Состанок на групата во 15:30 часот и заминување за Венеција во 16:00 часот. Патот води преку Р.Србија, Р.Хрватска и Р.Словенија. Ноќно возење со попатни паузи.
 2. Ден. Трст – Палма Нова – Лидо Ди Јесоло Пристигнување во Трст во утринските часови и организирана прошетка низ градот: плоштадот Пиаза дел Унита – опкружен со прекрасни згради како Општината и Министерството за правда, изграден во австриски стил и единствениот што излегува на море, Каналот Гранде во близина на плоштадот на кој се наоѓа статуата во чест на Џејмс Џојс. Патот продолжува кон Лидо Ди Јесоло со попатна посета на аутлетот Палма Нова. Пристигнување во Лидо Ди Јесоло во попладневните часови. Сместуваање во хотел. Слободно време за одмор и индивидуални активности. Ноќевање.
 3. Ден. Лидо Ди Јесоло – Падова – Верона – Лидо Ди Јесоло Појадок. По појадокот следи целодневен факултативен излет до Падова и Верона. Пристигнување во Падова во предпладневните часови и разглед на градот со водич: плоштадот Прато дела Вале – најголем плоштад во Европа со површина од 90 илјади квадратни метри, Ботаничката градина која е под заштита на УНЕСКО, капелата Арена, базиликата на Св.Антонио. Патот продолжува за Верона – градот на Ромео и Јулија. Пристигнување во Верона околу пладне и разглед на градот со локален водич: Римската Арена, плоштадите Бра и Ебре, куќата на Јулија, плоштадот Сињори… Слободно време за индивидуални активности. Враќање во Лидо Ди Јесоло во вечерните часови. Ноќевање.
 4. Ден. Лидо Ди Јесоло – Милано – Лидо Ди Јесоло Појадок. По појадокот следи целодневен факултативен излет до главниот град на Ломбардија и вториот по големина град во Италија – Милано. Пристигнување околу пладне и разглед на градот со локален водич: Миланската катедрала, операта, галеријата Виториo Емануелe, замокот Сфорца, плоштадот и катедралата Дуомо, градската куќа, црквата Santa Maria delle Graziе… Слободно време за индивидуални активности. Враќање во Лидо Ди Јесоло во вечерните часови. Ноќевање.
 5.  Ден. Лидо Ди Јесоло – Венеција – Скопје Појадок. По појадокот напуштање на хотелот и заминување за Венеција преку Пунта Сабиони со брод. Пристигнување во предпладневните часови и разглед на градот со локален водич: Дуждевата палата, плоштадот и катедралата Св.Марко, Мостот на воздишките, Мостот Риалто, каналот Гранде… Слободно време за индивидуални активности. Во попладневните часови заминување за Македонија. Ноќно возење со попатни одмори.
 6. Ден. Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.

Во цената на аранжманот се пресметани следните услуги:

 • Превоз со модерен туристички автобус
 • 3 ноќевања со појадок во хотел 3* во Лидо Ди Јесоло
 • Разглед на Венеција со локален водич
 • Посета и организирана прошетка низ Трст
 • Организација и реализација на аранжманот

Во цената на аранжманот не се вклучени следните услуги:

 • Целодневен излет до Падова и Верона со водич – 20 евра
 • Целодневен излет до Милано со локален водич – 35 евра
 • Карта за брод на релација Пунта Сабиони – Венеција – Пунта Сабиони – 15 евра
 • Патничко и здравствено осигурување 300 денари;
 • Влезници за културно – историските споменици и локалитети .

Напомена:

 • За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 45 патници

 

+Инфо

Термини и цени за оваа понуда:

Моментално нема отворени термини.
Резервирај