Саранда— град во јужна Албанија, сместен покрај брегот на Јонското Море. Тој е центар на истоимената околија и е една од најважните туристички центри во Албанија. Наспроти Саранда се наоѓа познатиот грчки остров Крф или Керкира. Во градот живеат околу 50.000 жители, а има и бројно етничко грчко население. Во последните години градот брзо се развива а особено туризмот.
Името Саранда потекнува од грчкиот збор -Σαράντα , што значи четириесет и се однесува на 40-те ерменски војници кои што не сакале да се одречат од Христа. По наредба на кралот Лициниј, оставени се на немилост да умрат од студ.
Официјална валута е „лек “, не е проблем и да платите во евра, но кусурот го добивате во леки. Во секој маркет, ресторан, кафуле – за 1 евро добивате 130 леки. Отприлика 1:2 е соодносот со македонскиот денар.

Хотел Kalemi’s Beach and Hotel 3* сместен е само на неколку чекори од приватна плажа во склад на хотелот и на околу  1,3 км од центарот на градот Саранда. Хотелот нуди прекрасно мени на храна каде што може да  вкусите традиционална грчка храна. Замокот Лекуриши e оддалечен околу 5 км од каде што може да уживате во панорамскиот поглед на Саранда.  Ксамил е оддалечен на околу 15 км. Националниот парк Бутринт заштитен од УНЕСКО и неговиот антички град се наоѓа на оддалеченост од околу 20 км.  Хотел Калеми е оддалечен околу 1 км од Фери пристаништето и главната автобуска станица. Достапна е и услугата rent a car.

До аеродромот -Крф може да се стигне со 1 час возење со траект од пристаништето на Саранда.

Располага со 5 двокреветни, 2 четирикреветни и 18 трокреветни соби. 

Опис на соба:
Секоја соба е опремена со клима, фрижидер, ТВ, тоалет ,пешкири, течен сапун.
Собите се чистат секој ден, пешкирите се менуваат на секои два дена, постелнината се менува на секои
три дена.

Неколку топ знаменитости кои не смеете да ги пропуштите (ФАКУЛТАТИВИ) 

1.Дрвениот град Бутринт (грчки: Βουθρωτό , албански: Butrint)  Овој антички локалитет е хеленистички град кој датира од праисторискиот период. Митолошки е познат по тројанскиот принц Енеја, кој по неговото патување од Троја, го посетил овој град.На ова место тој се сретнал со Андромаха (жена на принцот Хектор) и Хелен. ( 45 мин во правец)

2.Ѓирокастро (грчки: Αργυρόκαστρο, албански: Gjurokastër) е мало гратче во близина на Саранда, со околу 30.000 жители вклучувајќи го и грчкото население. Името на градот потекнува од грчки зборови, што во превод значат “сребрена тврдина”.  Градот е центар на Власите во Албанија.
Специфично за ова мало гратче е неговиот изглед, тоа е како недопрено од османлискиот период, при што целосниот изглед од тоа време е сеуште зачуван. (1ч и 15 мин во правец)

3.Ликурешката тврдина  се наоѓа токму над градот Саранда. Од таму ќе имате можност панорамски да ја видете убавината на Саранда, чудото на природата познато како, Изворот-“плаво око ” , длабок околу   50 м,  и Манастирот  40 Маченици  кој е патрон на градот. Оваа тврдина има квадратна форма со две кули. Во почетокот, објектот служел за иследување на морето. Денеска, објектот претставува туристика атракција на Албанија, и во самиот склоп на објектот се наоѓа ресторан. (15 мин во правец)

4. „Сино око“или Syri i kaltër на околу 20 km оддалеченост од центарoт на Саранда на западната падина на планината Мали и Ѓере ќе го пронајдете природниот феномен наречен  „Сино око“ или       „Syri i kaltër“, кој претставува извор длабок околу 50 метри под земја низ кој постојано без престан извира кристално чиста вода со брзина од околу 18.4 l/s. Водата е толку многу чиста што, верувале или не, може дури и да ја пиете доколку сакате. „Синото око“ е природен резерват обвиен со дабови дрвја и горски бели јавори, чиј продорен мирис се меша со бучното тиркизно синило.

Сите оние кои се подготвени за малку авантура може слободно да се нурнат во длабокиот извор или мирно да запливаат по водата која претставува главен извор на реката Бистрица. Патем, тоа е единствената река во земјата која се влева во Јонското наместо во Јадранското Море. (35 мин во правец)

Галерија

ТерминНоќ1/2

приземје

1/2

без поглед

1/2

поглед море

1/3

без поглед

1/3

поглед море

1/4

поглед море

28.05-04.06.20217151€151€161€151€161€161€
04.06-11.06.20217151€151€161€151€161€161€
11.06-18.06.20217151€151€161€151€161€161€
18.06-25.06.20217161€161€181€161€181€181€
25.06-02.07.20217161€161€181€161€181€181€
02.07-09.07.20217211€211€231€211€231€231€
09.07-16.07.20217211€211€231€211€231€231€
16.07-23.07.20217211€211€231€211€231€231€
23.07-30.07.20217231€231€251€231€251€251€
30.07-06.08.20217231€231€251€231€251€251€
06.08-13.08.20217231€231€251€231€251€251€
13.08-20.08.20217231€231€251€231€251€251€
20.08-27.08.20217231€231€251€231€251€251€
27.08-03.09.20217141€141€161€141€161€161€
03.09-10.09.20217141€141€161€141€161€161€
10.09-17.09.20217141€141€161€141€161€161€
17.09-24.09.20217121€121€131€121€131€131€
24.09-01.10.20217121€121€131€121€131€131€

ЦЕНИТЕ СЕ ИЗРАЗЕНИ ВО ЕУР, ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРСКА ПРОТИВВРЕДНОСТ ОД 62 МКД

*Дадените цени се по лице за 7 ноќевања и минимум 2 лица во соба. 

Check in:   12:00h.
Check out: 10:00h

Во близина на Хотел Kalemi’s Beach

Supermarket alfa 2                     0.29 км                          Restorant Kalaja e Lekuresit       2.88 км
Carrefour Market                        0.44 км                          Demi Beach Bar                            1.80 км

Bar Restaurant Limani                1.37 км

На промо цените не следува попуст за 2 последователни термини и попуст за рана резервација.
Првите два и последниот термин се ПРОМО ЦЕНИ и не подложат на попуст
При резервации се уплаќа аванс од 30% од вредноста на аранжманот, а остатокот по потврдувањето на резервацијата, и тоа најдоцна до 15 дена пред реализацијата на аранжманот.

Услови за “early booking”: За резервација е потребно 30% уплата од сумата на аранжманот, доплата се врши најдоцна до датумот кога истекува попустот за рано букирање. Сите резервации направени или платени по предвидените датуми за рано букирање ќе бидат наплатени по редовни или ревидирани услови и цени актуелни во периодот на доплата.


Дополнителни информации:

Во цената Е вклученo:

 • Туристичка такса
 • Појадок
 • Паркинг
 • Две лежалки+чадор

Доплати:

 • Дете од 0-5 годбесплатно
 • Дете од 5-14 год12€ (МАЈ/СЕП) 17€ (ЈУНИ/ЈУЛИ/АВГУСТ)
 • Лице + 14 год- плаќа по цена на возрасен зависно од типот на соба.
 • Автобуски превоз
 • Задолжително патничко осигурување

Цена за превоз од Битола за Албанија:

 • Битола (Автобуска сраница Транскоп на перон)/Прилеп (бензинска пумпа Luk Oil)- 50€ по лице
 • Битола-Саранда-50€
 • Битола-Ксамил-50€
 • Деца од 02-11,99год. -40€
 • Доплата за трансфер од Кичево + 10€

Цена за превоз од Скопје за Албанија:

 • Скопје (Дрводекор) /Велес (бензинска пумпа,мотел Македонија)- Трансфер до Битола
 • Скопје-Саранда-50€
 • Скопје- Ксамил-50€
 • Штип + 10 € доплата за трансфер до Велес
 • Кавадарци (Б.п Макпетрол, Дреново)- 50€ по лице
 • Деца од 02-11,99год. -40€

ВАЖНО :

Патувањето за Саранда се реализира преку граничен премин КАФАСАН-Струга со што може да се патува со ЛИЧНА КАРТА или ПАСОШ. Вие сте должни да сте на договореното место и час, со Вашите документи и Вашиот багаж. Релациите кои се наведени како ТРАНСФЕР се реализираат со патнички возила или комбе.
Превозот ги слегува патниците на најблиската локација до сметувањето каде може да се паркира автобус.

ОСТАНАТИ УСЛОВИ И ПОПУСТИ

 • За уплата на два последователни термини одобруваме 7% попуст (овој попуст не е важечки за промо термините)
 • Попустите не може да се комбинираат,
 • Во АПП/СТУДИО е дозволено сместување на лица согласно предвидениот капацитет (број на кревети),
 • Патниците слегуваат на најблиската локација до сметувањето каде може да се паркира автобус,
 • При сместувањето влегувате во чисти соби, но за време на престојот сами се грижите за хигиената.По завршување на Вашето летување, должни сте апартманот да го оставите во пристојна(чиста) состојба.
 • Во случај на причинета штета за време на престојот,корисникот на апартманот ја надоместува штетата на сопственикот на вилата на лице место
 • Препорачуваме патничко осигурување (информации во агенцијата),
 • Важат Општите услови на Т.А. Дрим Холидејс .

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.
Цените може да се корегираат според Општите услови на патување, а во случај на промена во курсот за размена на валути или промена на тарифата од давателот на услуга. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Контактирај нé