АНТИЧКА MАКЕДOНИЈА И ТЕСАЛИЈА

СОЛУН - ПАРАЛИЈА - МЕТЕОРИ - ВЕРГИНА - ПЕЛА - ВОДЕН

Цена:
5.250,00 денари

Агенда:

1. Ден. 31.12.2021 петок Скопје - Солун - Паралија

Состанок на групата во 04:00 часот и поаѓање за Солун во 04:30 часот. Патот води преку граничниот премин Богородица. Пристигнување во Солун во утринските часови и разглед на градот: црквта Св.Димитрија, улиците Цимитски и Виa Игнација, Ротонда, Римскиот форум, Археолошкиот и Византискиот Музеј, Белата Кула. Слободно време за индивидуални прошетки и шопинг во центарот на градот и посета на некој од големите шопинг центри ( COSMOS, IKEA ). Доцна попладне заминување за Паралија. Сместување во хотел. Слободно време за одмор. Организиран превоз за дочек на Нова Година во Солун на плоштадот Аристотелис или во некој од околните ресторани и кафичи. Враќање во Паралија. Ноќевање.

2. Ден. 01.01.2022 сабота Паралија - Метеори - Паралија

Појадок. По појадокот следи целодневен излет до Метеори – манастирска населба изградена на високи карпи во 11-от век. Поссета на мастиирот Голема Метеора – Христово преображение, кој заедно со останатите манастири на локалитетот е под заштита на УНЕСКО. Можност за посета на фабрика за рачна изработка на икони. Попатна посета на клисурата Темби каде што се наоѓа црквата Св.Петка која е изградена во карпа. Враќање во хотел во доцните попладневни часови. Вечерта можност за факултативна посета на таверна за реприза на Новогодишната вечер – национален ресторан со богата уметничка програма на грчки песни и танци и мени од грчката кујна. Ноќевање.

3. Ден 02.01.2022 недела Паралија - Вергина – Воден –Пела - Скопје

Појадок. По појадокот заминување за Скопје со целодневен излет до Вергина,Пела и Воден. Пристигнување во Вергина – првата престолнина на античките Македонци и посета на гробницата  – музеј на Филип Втори, еден од најфасцинантните музеи на Балканскиот полуостров.Заминување за Воден со попатна поста на Пела. Посета на водопадите и слободно време за индивидуални прошетки и ручек. Во попладневните часови заминување за Македонија со пауза на freeshop. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

Цена на аранжманот:
5.250,00 денари

Дополнителни информации:

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

  • Превоз со модерен туристички автобус
  • 2 ноќевања со појадок во хотел  во Паралија
  • Разглед на Солун
  • Посета на Воден, Вергина и Пела
  • Целодневен  излет до Метеорите
  • Организиран превоз за дочек на Нова Година во Солун

Организација и реализација на аранжманот

Во цената на аранжманот не се вклучени следните услуги:

  • Патничко и здравствено осигурување
  • Влезници за културно – историските споменици и локалитети

Напомена:

  • За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 40 патници
  • За ова патување важат општите услови на Т.А. Дрим Холидејс

 

Контактирај нé